Niels Bhor

1885’de doğdu Bohr. Newton ve çağdașı Einstein gibi fiziğin önemli isimlerinden biridir.Niels_Bohr_Albert_Einstein_by_Ehrenfest

1920 yıllarıyla birlikte fizikte altın çağ bașlamıștır. Özellikle « atom » ve “kuantum » üzerine yoğunlașan tartıșmalar, 1930’larla eșsiz teorilere sahne olmuștur.

Danimarkalıların kahramanlarından, kuantum fizikçisi Niels Bhor’a ayırdık ilk köșeyi…

Niels Bohr adı, 1913 yılındaki kuantum kuramıyla duyuldu. Bu kuram spektroskopi biliminin atomik temelidir. Burada elektromanyetik ıșımayla, atom parçacıklarının girdiği etkileșimin mekanizmasını açıkladı. 1922’de Nobel’e layık görüldü Bohr. 1939’da ise çekirdek bölünmesinin bazı çekirdeklerde mümkün iken, diğerlerinde olmadığını izah etti. Amerika’da Manhattan Projesi dahilinde, atom bombasının bulunması için çalıștı. Buna rağmen atom bombasının tehlikelerine dikkat çeken ilk bilim insanlarından biridir.

1930’larda fizik bilimi, bilhassa atomun yapısına ilișkin konularda müthiș bir popülerlik kazandı: Bu anlamda Bohr’un arkadașlarından Einstein’I örnek verebiliriz. Yine Sir James Chadwick, Tayyare’de Ted Turner’ın davetlisi olan İtalyan Enrico Fermi gibi isimleri sayabiliriz ki bunlar da zaten aralarında makale paylașan, yazıșan ya da en azından birbirlerini takip eden bilim adamlarıdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: